מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ה TRANSPORT KINDER
ילדים יהודיים שחיו בגרמניה או במדינות שנכבשו על ידי הנאצים שהעבירו למדינות אחרות על מנת להציל אותם.
מתוך: מגרמניה הנאצית לניו זילנד
ה"ג'וינט"
ארגון צדקה יהודי- אמריקאי, שנועד לסייע ליהודים באשר הם. ה"גוינט" פועל להצלת יהודים הנתונים תחת איום.
מתוך: העליה ממצרים
ה"מלאח"
שמו של הרובע היהודי בערי מרוקו. (שם המקביל למושג "גטו" בקרב עדות אשכנז). ה"מלאח" היה תחום בחומות כדי להפרידו מהרובעים המוסלמים ולצורך הגנה מפני פרעות אנטי- יהודיות שהיו תדירות, בעיקר בתקופות של אי- יציבות. בערים שבהן התקיים ה"מלאח", נאסר על היהודים לגור מחוצה לו, ולרוב אף נאסר עליהם לצאת ממנו בלילות. רק לעתים רחוקות, קיבלו היהודים אישור להרחיב את שטח ה"מלאח" ועקב כך "מלאחים" רבים היו צפופים ומחלות ועוני שררו באזורים מסוימים.
מתוך: החיים במרוקו
ה"אחוזה" בגן רווה
מבנה אשר נבנה ע"י יזמים יהודים בשנת 1928, היו שם בתי מגורים ששימשו את הפועלים והשומרים על השטחים החקלאיים. האחוזה הייתה לחלק ממערך ההגנה באזור בתקופת המאורעות והמרד הערבי 1939-1936.
מתוך: הילדות של סבא ב"אחוזה"
ה"בור"
מוצב הפיקוד העליון (בראשי תיבות: מצפ"ע או מצפ"ה), הידוע בכינוי "הבור", הוא מרכז הפיקוד התת-קרקעי של צה"ל, הנמצא במחנה רבין (הקריה) בתל אביב. מוצב הפיקוד העליון משמש בשעת חירום את הרמטכ"ל לשליטה בצבא. דו"ח ועדת וינוגרד תיאר את מטרתו של מוצב הפיקוד העליון: ויקיפדיה
מתוך: סיפורה של סבתי ד"ר זיוה גבע-לוין
ה"הגנה", הלח"י ואצ"ל
מחתרות שפעלו בתקופת קום המדינה כדי להקים את המדינה
מתוך: זכרונות מן העבר
הֶחָלוּץ
הֶחָלוּץ הייתה תנועה ציונית עולמית של צעירים יהודים שהתארגנו למטרות עלייה לארץ ישראל. ראשיתה בהתארגנויות ספונטניות בשנות ה-80 של המאה ה-19, והיא התקיימה עד השואה. חברי החלוץ, שהשתייכו לתנועות נוער ציוניות מגוונות, היו לחוד החנית של העלייה וההתיישבות בארץ ישראל ושל ההגנה היהודית בגולה ובכלל זה בגטאות שבהם רוכזו היהודים במלחמת העולם השנייה. (ויקיפדיה*
מתוך: כד הנחושת של משפחת יקירי
הַאֲרָקָה
הַאֲרָקָה היא חיבור חשמלי מלאכותי בין גוף מוליך, שמבודד חשמלית מכדור הארץ, לבין כדור הארץ. תוצאת ההארקה היא כי הגוף המוארק יימצא באותו פוטנציאל חשמלי בו נמצא כדור הארץ באזור ההארקה, וזרם חשמלי יזרום דרך הארקה במקום דרך גופים אחרים בסביבה. לעיתים הארקה תפעיל אמצעי הגנה אחרים, אם קיימים, במערכת. מקור המונח הארקה מהמילה הארמית אַרְקָא – הארץ, ומשמעותו "חיבור לארץ" או "חיבור לאדמה". (ויקיפדיה)
מתוך: בין שתי מלחמות
הַזּוֹרֵעַ
קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי השוכן במערב עמק יזרעאל, למרגלות רמות מנשה, על כביש חיפה-מגידו, בתחום השיפוט של המועצה האזורית מגידו. זהו הקיבוץ היחיד שנוסד על ידי בוגרי תנועת הנוער היהודית גרמנית "ורקלויטה" (Werkleute - אנשי המעשה/עבודה), תנועה שהייתה במקורה בעלת אוריינטציה ליברלית-סוציאליסטית, והפכה להיות ציונית עם עליית הנאצים לשלטון. (ויקיפדיה)
מתוך: איך סבתא הכירה את סבא
הַלְאָמָה
הַלְאָמָה הוא מונח המתאר פעולה של נטילת קניין מידי בעליו על ידי המדינה והפיכתו, לפיכך, לרכוש הלאום.
מתוך: משפחת צחייק לדורותיה
הַלְאָמָה
הַלְאָמָה הוא מונח המתאר פעולה של נטילת קניין מידי בעליו על ידי המדינה והפיכתו, לפיכך, לרכוש הלאום. המונח מתאר לרוב נטילת קניין פרטי, אבל לעיתים הוא מתייחס גם לנטילת קניין של רשויות מקומיות. המונח ההפוך להלאמה הוא הפרטה. פעולה של הלאמה אחרי הפרטה מכונה "הלאמה מחדש". (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור חיים – מיכל מוגרבי
הַמְתָּנָה
פירוש-הפעולה של מי שממתין, מחכה; ציפייה. רשימת המתנה-רשימה שנוצרת עם האנשים שאין להם מקום פנוי כרגע.
מתוך: סיפור העלייה של מטילדה טרמר