מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ד"ר דב (ברנרד) יוסף
"ד"ר דב (ברנרד) יוסף (27 במאי 1899‏[1] – 7 בינואר 1980) היה שר בממשלות ישראל, ולפני כן מעורכי הדין היהודים הבולטים בארץ ישראל בתקופת המנדט והמושל הצבאי של ירושלים בעת מלחמת העצמאות. נודע בתפקידו כשר האספקה והקיצוב בתקופת הצנע, וכונה "שר הצנע".
מתוך: תולדות חיו של מייק וינקלר
ד"ר משה מרזו'ק
ד"ר משה מרזוק היה רופא יליד מצרים ממוצא קראי, אחד מ"נידוני קהיר", שעמדו לדין במצרים בעקבות "העסק הביש"
מתוך: הגירוש ממצרים
ד"ר פייטלוביץ' יעקב
ד"ר יעקב פייטלוביץ' (15 בפברואר 1881, לודז', פולין - 15 באוקטובר 1955, תל אביב), מזרחן, חוקר של יהדות אתיופיה ותרבותה שתרם לבניית הזהות העצמית החדשה של "ביתא ישראל". משך חייו לא ישב במקום אחד וחייו היו סבב של נדודים באירופה, בארץ ישראל בארצות הברית ובאתיופיה. למד שפות אתיופיות בסורבון אצל יוסף הלוי.
מתוך: ד"ר פייטלוביץ' – היהודי שגילה את יהדות אתיופיה
ד"ר ישראל אלישיב
ד״ר ישראל אלישיב (באנגלית: Israel Eliashiv) הוא דיפלומט - שגריר ישראל בדימוס. נולד ב-1931. עלה עם הוריו מרומניה לארץ ישראל (פלשתינה) בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1935. בוגר מחזור ל"ז בגימנסיה העברית הרצליה וגויס לצה"ל בגיל 17 במלחמת השחרור עם יתר ילידי 1931 אשר השלימו לימודיהם ובחינות הבגרות בהפוגה והמשיכו שרותם בצה"ל. במהלך שרותו בחיל האויר סיים את לימודיו בבית הספר לאימונים אוויריים בחיל האויר. לאחר שחרורו משרות בצה"ל למד בבית הספר למשפט וכלכלה בתל אביב, ולאחר מכן עם העברת משרד החוץ לירושלים ,המשיך לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים וקיבל תואר דוקטור למשפטים באוניברסיטה של רומא ב-1957. ויקיפדיה
מתוך: סבי ישראל אלישיב שגריר ישראל בדימוס מספר על עבודתו בשרות החוץ
ד"ר מנגלה
"רופא" נאצי שערך ניסויים אכזריים ביהודים.
מתוך: שורשים
דַּמֶּשֶׂק
דַּמֶּשֶׂק היא בירתה של סוריה ואחת הערים העתיקות בעולם. העיר ממוקמת בדרום מערב סוריה, מרחק לא רב מגבול ישראל, ירדן ולבנון. במדינות ערב ובסוריה עצמה קוראים לבירה הסורית גם בשם א-שאם, כיוון שבאופן מסורתי הייתה בירת אזור ההשפעה ששמו בילאד א-שאם.
מתוך: משארית הפליטה להגנת המולדת
דאבו
לחם מיוחד לשבתות וחגים, חתונות וטקסים. דומה לחלה, טעמו מתקתק וצורתו כעוגה. מכינים אותו מקמח טף, חיטה או סולת. ניתן גם להכינו כחטיפים דמויי לחמניות עגולות קטנות.
מתוך: קליטת משפחה אתיופית – סיפור התנדבות