מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ד"ר דב (ברנרד) יוסף
"ד"ר דב (ברנרד) יוסף (27 במאי 1899‏[1] – 7 בינואר 1980) היה שר בממשלות ישראל, ולפני כן מעורכי הדין היהודים הבולטים בארץ ישראל בתקופת המנדט והמושל הצבאי של ירושלים בעת מלחמת העצמאות. נודע בתפקידו כשר האספקה והקיצוב בתקופת הצנע, וכונה "שר הצנע".
מתוך: תולדות חיו של מייק וינקלר
ד"ר משה מרזו'ק
ד"ר משה מרזוק היה רופא יליד מצרים ממוצא קראי, אחד מ"נידוני קהיר", שעמדו לדין במצרים בעקבות "העסק הביש"
מתוך: הגירוש ממצרים
ד"ר פייטלוביץ' יעקב
ד"ר יעקב פייטלוביץ' (15 בפברואר 1881, לודז', פולין - 15 באוקטובר 1955, תל אביב), מזרחן, חוקר של יהדות אתיופיה ותרבותה שתרם לבניית הזהות העצמית החדשה של "ביתא ישראל". משך חייו לא ישב במקום אחד וחייו היו סבב של נדודים באירופה, בארץ ישראל בארצות הברית ובאתיופיה. למד שפות אתיופיות בסורבון אצל יוסף הלוי.
מתוך: ד"ר פייטלוביץ' – היהודי שגילה את יהדות אתיופיה
ד"ר ישראל אלישיב
ד״ר ישראל אלישיב (באנגלית: Israel Eliashiv) הוא דיפלומט - שגריר ישראל בדימוס. נולד ב-1931. עלה עם הוריו מרומניה לארץ ישראל (פלשתינה) בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1935. בוגר מחזור ל"ז בגימנסיה העברית הרצליה וגויס לצה"ל בגיל 17 במלחמת השחרור עם יתר ילידי 1931 אשר השלימו לימודיהם ובחינות הבגרות בהפוגה והמשיכו שרותם בצה"ל. במהלך שרותו בחיל האויר סיים את לימודיו בבית הספר לאימונים אוויריים בחיל האויר. לאחר שחרורו משרות בצה"ל למד בבית הספר למשפט וכלכלה בתל אביב, ולאחר מכן עם העברת משרד החוץ לירושלים ,המשיך לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים וקיבל תואר דוקטור למשפטים באוניברסיטה של רומא ב-1957. ויקיפדיה
מתוך: סבי ישראל אלישיב שגריר ישראל בדימוס מספר על עבודתו בשרות החוץ
ד"ר מנגלה
"רופא" נאצי שערך ניסויים אכזריים ביהודים.
מתוך: שורשים
ד'ז
שם של עיירה במחוז תרנסילבניה שברומניה
מתוך: רחל שרף
דִּישׁוֹן
מושב בגליל העליון בין הערים קריית שמונה וצפת וליד הגבול בין ישראל ללבנון והשייך למועצה אזורית מבואות החרמון. היישוב הוקם בשנת 1953 על ידי יהודים ממרוקו וקבוצת רווקים שעלו ממזרח אירופה. מייסדיו תרמו רבות לעיבוי אחיזתה של המדינה הצעירה בגבולותיה בתקופה שהתאפיינה בחדירת מסתננים מלבנון. (ויקיפדיה)
מתוך: סבא סעדיה על כנפי הנשרים
דֶּזָ'ה-ווּ
דֶּזָ'ה-ווּ (מצרפתית: Déjà-vu, בתרגום לעברית: "כבר נראה") היא תופעה שבה אדם מרגיש כאילו התנסה כבר בעבר במצב המתקיים בהווה. הדז'ה וו היא חוויה רגעית ובלתי צפויה, ועל אף שזוהי חוויה נפוצה, הידע עליה מועט יחסית. המונח דז'ה וו נטבע על ידי החוקר הצרפתי אמיל בוליק, בספרו L'Avenir des Sciences Psychiques, כאשר היה סטודנט במרכז הצרפתי של אוניברסיטת שיקגו. שמה המדעי של תופעת הדז'ה וו הוא פרומנזיה (מלטינית: "לפני הזיכרון"). (ויקיפדיה)
מתוך: דז'ה – וו של גדי שקלרסקי
דֶּמוֹגְרַפְיָה
תחום דעת במדעי החברה ובגאוגרפיה, העוסק במחקר ותיעוד האוכלוסייה, בהרכבה, ובתמורות החלות בה עם הזמן במונחים של גודל האוכלוסייה, הגידול בה, הרכבה ופיזורה הגאוגרפי, מדמוגרפיה של העולם כולו ועד לדמוגרפיה של מדינה או אפילו עיר, וכן דמוגרפיה של קבוצות אתניות. (ויקיפדיה)
מתוך: סבתא וסבא מנהלים את הקמתו של בית ספר גוונים
דַּמֶּשֶׂק
דַּמֶּשֶׂק היא בירתה של סוריה ואחת הערים העתיקות בעולם. העיר ממוקמת בדרום מערב סוריה, מרחק לא רב מגבול ישראל, ירדן ולבנון. במדינות ערב ובסוריה עצמה קוראים לבירה הסורית גם בשם א-שאם, כיוון שבאופן מסורתי הייתה בירת אזור ההשפעה ששמו בילאד א-שאם.
מתוך: משארית הפליטה להגנת המולדת
דַּמֶּשֶׂק
דַּמֶּשֶׂק היא בירתה של סוריה ואחת הערים העתיקות בעולם. העיר ממוקמת בדרום-מערב סוריה, מרחק לא רב מגבול ישראל, ירדן ולבנון. במדינות ערב ובסוריה עצמה קוראים לבירה הסורית גם בשם "א-שאם" (ערבית: الشام), כיוון שבאופן מסורתי הייתה בירת אזור ההשפעה ששמו בילאד א-שאם. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור חייה של סלי חבז