מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

גרעין נח"ל
"הנח"ל נוסד באישור של דוד בן-גוריון ב-19 באוגוסט 1948 כמענה למכתב משותף של כל תנועות הנוער הציוניות מה-10 באוגוסט 1948 בו ביקשו ליצור מסגרת צבאית בו ישרתו חברי גרעיני הכשרה כקבוצה" אנחנו היינו קבוצה של צעירים שהתארגנה בעיר והצטרפה לקיבוץ פלמ"ח צובה
מתוך: סבא שחקן כדורגל בקבוצת שמשון תל אביב
גרעין נח"ל
מסגרת שיתופית היוצאת מתנועות הנוער ונתמכת על ידי הצבא ותנועות הנוער, במסגרתו בני ובנות הגרעין משרתים בצבא במסגרת הנח"ל בשילוב עם משימות חברתיות. המונח גרעין מקורו בתנועות הנוער בטרם הקמת המדינה. הכוונה לקבוצת שמיניסטים המיועדים להגשמה משותפת בדרך כלל במסגרת התיישבותית.
מתוך: התחביב של סבתא – לרקוד
גרעין נח"ל
מסגרת צבאית בה יוצאי תנועות נוער משרתים יחדיו במסגרת הנח"ל בשילוב משימות צבאיות עם חברתיות.
מתוך: ילדות יפה בעיר חיפה
גרעין נח"ל
נוער חלוצי לוחם (בראשי תיבות: נח"ל) הוא מסגרת בצה"ל שבה קבוצות של תנועות וארגוני נוער מתגייסות יחד ושומרות על שלמותן תוך שילוב בין משימה צבאית לבין חינוך בקהילה. (ויקיפדיה)
מתוך: הסיפור של סבא מאיר
גרעין נח"ל
גרעין נח"ל – קבוצת נערים ונערות שהתחנכו בתנועות נוער. לקראת השירות הצבאי, הם התגייסו למסלול ייחודי בצה"ל, שכלל של"ת-שנת הכשרה בקיבוץ, מסלול לחימה והקמה של קיבוץ חדש, או חיזוק קיבוץ קיים במטרה ליישב את הארץ. אחוז מסוים של בנות ובנים הדריכו במהלך השירות הצבאי חניכים של תנועות נוער.
מתוך: ילדות נעורים ובגרות בצל המלחמה
גרעין נח"ל
רעין נח"ל הוא מסגרת שיתופית היוצאת מתנועות הנוער ונתמכת על ידי הצבא ותנועות הנוער, במסגרתו בני ובנות הגרעין משרתים בצבא במסגרת הנח"ל בשילוב עם משימות חברתיות
מתוך: מסע בעקבות העבר
גרעין נח"ל
תנועת נוער חלוצי לוחם. זהו שירות צבאי שמאפשר גם עזרה בהתיישבות בארץ.
מתוך: מקיבוץ לקיבוץ
גרעין רעים
גרעין רעים - גרעין מתנדבים במסגרת "שנת שירות" של תנועת הצופים. הגרעין הוותיק והגדול ביותר מונה כיום כ-150 ש"שינים מדי שנה. חברי הגרעין מנסים לקדם: שוויון הזדמנויות בחינוך, מפגש משמעותי עם אנשים בקהילה, העצמת מנהיגות מקומית של ילדים ונוער והקמת מסגרות שימשיכו את הפעילות הצופית, מבלי שיהיה צורך בעתיד במתנדבים מבחוץ. חברי הגרעין גרים בקומונות, מקיימים חיי שיתוף ועצמאות, משתלבים בקהילה ומתנדבים בבתי הספר בשבטי הצופים ובמסגרות נוספות של החינוך הבלתי-פורמלי.
מתוך: מיומנה של מזכירת בית הספר
גרעיני נח"ל
גיוס חניכי תנועות נוער בנים ובנות לצבא, להקמת האחזויות התיישבות חקלאית, כאשר החיילים עוסקים בשני תחומים עיקריים, שמירה באזורי ספר, ופיתוח חקלאות. מירב ההיאחזויות אוזרחו בהמשך והפכו לקיבוצים או מושבים חקלאיים.
מתוך: עין חוסוב
גרעיני נח"ל
ראשי התיבות של נח"ל זה "נוער חלוצי לוחם" גרעין נח"ל- זאת קבוצה שיצאת יחד לצבא למטרה להקים קיבוץ חדש
מתוך: הסיפור של סבתא דרורית
גרץ
צבי (היינריך) הירש גְרֶץ היה מההיסטוריונים היהודים הבולטים ביותר במאה ה-19 ואיש מחשבת ישראל. נודע במיוחד בזכות חיבורו המונומנטלי "דברי ימי ישראל" והיה מזוהה עם האסכולה הפוזיטיבית-היסטורית, ממנה התפתחה היהדות הקונסרבטיבית. ויקיפדיה. על שמו בית הספר גרץ בתל אביב
מתוך: ילדותי הראשונה בארץ ישראל
גשר - קיבוץ
גֶּשֶׁר הוא קיבוץ השייך לתנועה הקיבוצית (תק"ם). מיקומו בעמק הירדן, מדרום לכנרת כ-10 ק"מ דרומית לצומת צמח, סמוך לכביש 90 (כביש הבקעה). הקיבוץ נקרא על שמו של גשר נהריים הסמוך לו. עברו בו מספר קבוצות מיישבות, בהם אנשי אשדות יעקב, עד שב־1939 הוקם כקיבוץ על ידי גרעין של הנוער העובד וגרעין של עליית נוער מגרמניה[1].
מתוך: תרומה למדע ולחינוך
גשר אלנבי
הוא גשר מעל נהר הירדן הנמצא כ-5 ק"מ מזרחית ליריחו, בגובה של 273 מטר מתחת לפני הים. הוא מקשר בין ישראל וירדן ומשמש כמעבר גבול בין יהודה ושומרון וישראל לירדן.
מתוך: ילדותי ברבת עמון
גשר אריק
גשר אריק הוא גשר המתוח על פני נהר הירדן בסמוך לחופה הצפוני של הכנרת. על פני הגשר עובר כביש 87, המוביל מן הגליל התחתון אל רמת הגולן. הגשר הנוכחי הוא גשר קבע מבטון, שנבנה בראשית שנות האלפיים במקומו של הגשר המקורי, שהיה גשר ביילי. הגשר המקורי הוקם בשנת 1972, עוד טרם סיום סלילת כביש 87. הוא ניצב עדיין בשלמותו (אך ללא שימוש) כ-30 מטרים מצפון לגשר הקבע. אורך הגשר המקורי היה 30 מטר ורחבו 4 מטרים. הגשר נקרא על שמו של סגן אריה (אריק) שמיר, קצין צנחנים של גדוד 202 שטבע בתאריך 12 באוגוסט 1970 בסמוך למקום הגשר בזמן אימוני צליחה. זמן קצר אחר כך ביקר במקום אלוף פיקוד צפון מוטה גור שהחליט לקרוא את הגשר על שמו. שלטים בשתי הכניסות לגשר מציינים כי הוא הוקם לזכרו.
מתוך: זיכרונות ממלחמת יום כיפור