מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

גרמניה הנאצית
הוא הכינוי המקובל בפי היסטוריונים לרייך הגרמני בשנים 1933–1945, בתקופה בה נשלטה גרמניה על ידי המפלגה הנאצית ואדולף היטלר עמד בראש המדינה.. הגזענות שימשה יסוד מוסד לבניינה של כל הפילוסופיה הנאצית, ובתקופה זו גברה האנטישמיות בגרמניה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה החלו הנאצים ביישום צעדים כנגד היהודים במדינות הכבושות, ובמהלך המלחמה התרחשה השואה.
מתוך: ילדות בצל מלחמת העולם השנייה
גרעין
יעודם של בוגרי תנועות הנוער באותה התקופה היה לצאת וליישב גרעיני התיישבות, כפי שגרעין בטבע מצמיח ענף/ עץ מתפתח כך הדימוי לבוגרי תנועות הנוער, "שהצמיחו" יישובים חדשים, או חיזוק יישובים קיימים כדור המשך.
מתוך: כפר סבא של פעם
גרעין
מסגרת חברתית שהיתה בחו"ל ושימשה את הצעירים על מנת להתגבש לקראת העליה לארץ.
מתוך: ילדותו של סבא בקיבוץ
גרעין
קבוצה של צעירים וצעירות שהלכו להתיישבות בקיבוצים. 'יחידת מידה 'דונם':1000 מטרים אורך על מטר.
מתוך: המשפחה שלנו
גרעין הנח"ל
נוער חלוצי לוחם הוא מסגרת בצה"ל שבה קבוצות של תנועות וארגוני נוער מתגייסות יחד ושומרות על שלמותן תוך שילוב בין משימה צבאית לבין חינוך בקהילה.
מתוך: קורות חייה של חיה זיידנברג שפון
גרעין התיישבות
גרעין התיישבות הוא קבוצת אנשים הרוצים להתיישב יחד, או להקים ישוב. המושג נקרא כך, על שם גרעין הפרי, שממנו צומח מאוחר יותר העץ, וגם במשמעות "החלק הפנימי והמוגן" של הפרי.
מתוך: מושב דבורה המלכותי
גרעין מושב משמרת
מושב משמרת הוקם בשנת 1948 על ידי קבוצת גרעין של תנועת המושבים, אשר הוקם בשנת 1946, אשר הורכב מיוצאי הצבא הבריטי אשר במהלך שרותם הצבאי פעלו כעובדי נמל במדינות צפון אפריקה. 30 הבתים הראשונים אשר הוקמו במושב, הוקמו על ידי קבוצת גרעין זו, אשר בחרו להקים בית במרכז הארץ על ידי בניית בית במושב חקלאי פעיל.
מתוך: טוב לחיות בעד ארצנו נפטרה ביא באדר
גרעין נח"ל
גרעין נח"ל הוא מסגרת שיתופית היוצאת מתנועות הנוער ונתמכת על ידי הצבא ותנועות הנוער, במסגרתו בני ובנות הגרעין משרתים בצבא במסגרת הנח"ל בשילוב עם משימות חברתיות. המונח גרעין מקורו בתנועות הנוער בטרם הקמת המדינה. הכוונה לקבוצת שמיניסטים המיועדים להגשמה משותפת בדרך כלל במסגרת התיישבותית.
מתוך: ממעברת מסמייה לבני עי"ש
גרעין נח"ל
"הנח"ל נוסד באישור של דוד בן-גוריון ב-19 באוגוסט 1948 כמענה למכתב משותף של כל תנועות הנוער הציוניות מה-10 באוגוסט 1948 בו ביקשו ליצור מסגרת צבאית בו ישרתו חברי גרעיני הכשרה כקבוצה" אנחנו היינו קבוצה של צעירים שהתארגנה בעיר והצטרפה לקיבוץ פלמ"ח צובה
מתוך: סבא שחקן כדורגל בקבוצת שמשון תל אביב
גרעין נח"ל
מסגרת שיתופית היוצאת מתנועות הנוער ונתמכת על ידי הצבא ותנועות הנוער, במסגרתו בני ובנות הגרעין משרתים בצבא במסגרת הנח"ל בשילוב עם משימות חברתיות. המונח גרעין מקורו בתנועות הנוער בטרם הקמת המדינה. הכוונה לקבוצת שמיניסטים המיועדים להגשמה משותפת בדרך כלל במסגרת התיישבותית.
מתוך: התחביב של סבתא – לרקוד
גרעין נח"ל
מסגרת צבאית בה יוצאי תנועות נוער משרתים יחדיו במסגרת הנח"ל בשילוב משימות צבאיות עם חברתיות.
מתוך: ילדות יפה בעיר חיפה
גרעין נח"ל
נוער חלוצי לוחם (בראשי תיבות: נח"ל) הוא מסגרת בצה"ל שבה קבוצות של תנועות וארגוני נוער מתגייסות יחד ושומרות על שלמותן תוך שילוב בין משימה צבאית לבין חינוך בקהילה. (ויקיפדיה)
מתוך: הסיפור של סבא מאיר