מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ג'מאסין
ג'מאסין הוקם על ידי שבט שמקורו בדואי....תושביו של הכפר עזבו אותו במהלך מלחמת העצמאות, ועל אדמותיו הוקמו שכונת גבעת עמל ב' ושיכון בבלי בעיר תל אביב... בסוף 1947, לאחר פינוי הכפר הסמוך סומייל מתושביו, היווה ג'מאסין אל-ע'רבי מובלעת ערבית יחידה בין תל אביב לרמת גן; הכפר הוקף ביישובים יהודיים וכל הדרכים אליו היו תחת פיקוח כוחות עבריים. כפי הנראה ננטש הכפר על ידי רבים מתושביו (ומפליטי סומייל שהשתכנו בו) בשל הכיתור. בינואר 1948 הערבים המעטים שנותרו בכפר יזמו את נטישתו ופנו להגנה, בבקשה שתקבל את השמירה עליו ותמנע בזיזתו בידי ערבים אחרים. היהודים ביקשו מהערבים שיחתמו על מסמך בו יכתב שהכפר נמסר לשמירתם מרצונם הטוב של הערבים
מתוך: גיבור – הכלב שלי
ג'מאסין
ג'מאסין בתקופת שלטון המנדט הבריטי התווספו תושבים לכפר עקב הגירה של תושבים מאזור ההר, תושביו של הכפר עזבו אותו במהלך מלחמת העצמאות, ועל אדמותיו הוקמו שכונת גבעת עמל ב' ושיכון בבלי בעיר תל אביב. משמעות שם הכפר, "ג'מאסין", היא מגדלי ג'מוסים. כפר סמוך נקרא ג'מאסין א-שרקי (המזרחי), ואילו פירוש "ג'מאסין אל-ע'רבי" הוא ג'מאסין המערבית.
מתוך: עד שלא יהיה שלום הארץ לא תשקוט
ג'נטלמן
כינוי לגבר החי ומתנהג לפי אמות מידה הנובעות ממעמד חברתי גבוה יחסית, וכוללות נימוסים טובים, בעיקר כלפי נשים, אמינות גבוהה, קור רוח, הגינות, נכונות להודות בהפסד ומאפיינים נוספים התלויים בתקופה ובמקום
מתוך: ילדות בארץ בתקופת הבריטים
ג'רבה
הוא אי בים התיכון ליד חופי צפון אפריקה, המשתייך לתוניסיה. הוא ממוקם במפרץ גאבס, בדרומה של המדינה, מידותיו: 26 ק"מ ממזרח למערב ו-27 ק"מ מצפון לדרום, ושטחו 510 קמ"ר. באי כ-130,000 תושבים (אומדן 2006).....יהדות ג'רבה נחשבת לאחת מן הקהילות היהודיות העתיקות בעולם. לפי מסורת מקומית, יהודים כהנים הגיעו לאי בימי שלמה המלך יחד עם יורדי ים פיניקים ולאחר חורבן בית ראשון (586 לפנה"ס). ולכן ג'רבה נקראת עיר הכהנים.יהודי ג'רבה הצליחו לשמר את תרבותם המסורתית, עד היום הם מקפידים בשמירת מצוות תורת ישראל ומכלול פרטי ההלכה היהודית. בג'רבה כעשרים בתי כנסת, ושתי ישיבות: ישיבת "אור תורה", וישיבת "רבי אברהם" - המיועדת למצטיינים. כמו כן פועל באי בית ספר יהודי-פרטי: "תורה וחינוך". רוב התלמידים היהודים לומדים כיום (על פי בחירתם) בבית ספר ממשלתי.
מתוך: יעקב בשירי זמר החתונות
ג'רבה
ג'רבה (ערבית: ????) הוא אי בים התיכון ליד חופי צפון אפריקה, המשתייך לתוניסיה. הוא ממוקם במפרץ גאבס, בדרומה של המדינה, מידותיו: 26 ק"מ ממזרח למערב ו-27 ק"מ מצפון לדרום, ושטחו 510 קמ"ר. באי כ-130,000 תושבים (אומדן 2006).
מתוך: העלייה לארץ מג'רבה תוניסיה
ג'רוזלם פוסט
ג'רוזלם פוסט (באנגלית: The Jerusalem Post) הוא עיתון יומי ישראלי בשפה האנגלית. מקורו של העיתון ב-"Palestine Bulletin", עיתון יומי באנגלית שנוסד בשנת 1925 ושבהמשך הפך ל-"Palestine Post". לאחר קום המדינה שונה שמו לזה המשמש עד היום.
מתוך: נולדתי בהודו במומבאי
ג'ָבָלִיֶה
השכונה נוסדה ככפר דייגים באמצע המאה ה-19 על ידי מוסלמים שהגיעו מג'באליה שברצועת עזה, וכונתה גם היא בשם "ג'באליה". הכפר שכן כקילומטר דרומית למרכז יפו.
מתוך: סיפור עם מזל