מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

בְּנֵי עַיִ"שׁ
בְּנֵי עַיִ"שׁ היא מועצה מקומית במחוז המרכז בישראל, סמוך לכביש 40 דרומית לגדרה. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1981. בצפון היא גובלת במועצה מקומית גדרה ובשאר הכיוונים במועצה אזורית באר טוביה, אשר שייכת למחוז הדרום.
מתוך: מהארץ הקרה לארץ החמימה
בְּסִיַּעְתָּא דִשְׁמַיָּא
הביטוי בְּסִיַּעְתָּא דִשְׁמַיָּא, המוכר יותר בראשי התיבות שלו בס"ד, הוא ביטוי בארמית שמשמעותו "בסיוע השמיים", במשמעות של "בעזרת האל" או "בעזרת השם". (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור העלייה של סבא אברהם אלקובי
בְּרִית מִילָה
בְּרִית מִילָה, או בקיצור בְּרִית, היא מצווה ביהדות לפיה חובה למול כל זכר יהודי ביום השמיני ללידתו‏. ברית המילה היא גם חלק מהותי בתהליך הגיור של זכר, לרבות עבד כנעני. אדם שלא נימול נקרא במקרא ערל‏ ודינו של יהודי שלא נימול במזיד הוא כרת. נהוג לערוך את הברית בטקס חגיגי. על פי סקרים, 97% מהגברים היהודים בישראל נימולים‏
מתוך: גורל יהודי – ברית מילה
בְּרוֹךְ
מצב קשה, תולדה של טעויות, מצוקה שקשה להיחלץ ממנה/ גזרות קשות, תקופה של קשיים. (ויקימילון)
מתוך: שנות הילדות שלי
בְּרוֹנְזָה
אָרָד (בְּרוֹנְזָה בלעז) היא סגסוגת של נחושת בתוספת בדיל להקשיה. סגסוגת ארד טיפוסית מכילה 88% נחושת ו-12% בדיל. יש סגסוגות ארד שבהן יסודות אחרים כמו זרחן, מנגן, אלומיניום או צורן, מחליפים את הבדיל. (ויקיפדיה)
מתוך: החפצים הבונים את משפחתנו
בִּידְגוֹשְׁץ'
בִּידְגוֹשְׁץ' היא עיר בצפון פולין, על הנהרות ברדה (Brda) וויסלה....בתחילת ספטמבר 1939 נכבשה העיר בידי הגרמנים, ובתגובה על פגיעת פולנים מהעיר בחלק מתושביה הגרמנים, רצחו חיילי הורמכט כ-3,000 מתושבי העיר, פולנים ויהודים. זמן קצר לאחר מכן גורשו יהודי העיר הנותרים לגנרל גוברנמן, ורכושם הוחרם. גירוש היהודים מהעיר לווה במעשי התעללות והשפלה, ולאחר השלמתו, הוכרזה העיר באופן רשמי כ"נקייה מיהודים". ויקיפדיה
מתוך: זיכרון ילדות הראשון שלי
בִּיל"וּ
תנועת בִּיל"וּ הייתה ארגון צעירים יהודי ציוני אשר הוקם בשנת 1882 בעיר חרקוב שבאוקראינה, אז חלק מהאימפריה הרוסית. שמה מורכב מראשי התיבות של הפסוק "בֵּית יַעֲקֹב לְכוּ וְנֵלְכָה" (ישעיהו, ב', ה'). התנועה הוקמה לאחר הפוגרומים, "הסופות בנגב", אשר התחוללו ברוסיה. מייסדי ביל"ו הציבו לעצמם למטרה להתיישב בארץ ישראל. הם קראו להתחדשות פוליטית-כלכלית ורוחנית-לאומית של העם היהודי בארץ ישראל וכן להתחדשות השפה העברית. (ויקיפדיה)
מתוך: מזון מלכות לשאח הפרסי ולנסיכה סוראייה
בִּירָנִית
בִּירָנִית (פירוש השם: מצודה קטנה) היא המקום שבו נמצאת כיום מפקדת "עוצבת הגליל" (אוגדה 91) של צה"ל. ממוקמת על כביש הצפון, כקילומטר מגבול לבנון, בין סאסא לנטועה. תוכננה להיות המרכז הכפרי של ישובי האזור במסגרת מבצע סו"ס (מבצע "סוף סוף"), בשלהי שנות השישים.‏ למרות התכנון, בשנת 1964 הוקמה במקום היאחזות נח"ל.‏ בשנת 1967 אוזרחה ההיאחזות כאשר בירנית הפכה לבית ספר לסיף,‏[3] אך לא הפכה ליישוב.
מתוך: השירות הצבאי ומשמעותו עבורי
בִּ‏יבלִיוֹ‏גְרַ‏פִיָ‏ה
תורה שתכליתה מיסוד שיטות שונות לתיאור וסידור רשימות ספרים, מאמרים או כל חומר כתוב אחר בעל מאפיינים שונים. רשימות ביבליוגרפיות מופיעות בספרים רבים המבקשים להפנות את הקורא לקריאה נוספת.
מתוך: במלחמת העולם השניה נותרתי בגיל ארבע ללא אימא ואבא
בֵּית הַגַּדִּי
הוא מושב דתי בנגב הצפון־מערבי, מזרחית לעיר נתיבות. היישוב נוסד בח' בכסלו ה'תש"י 29 בנובמבר 1949). שייך למועצה אזורית שדות נגב (
מתוך: ממרוקו לעיירה נתיבות עזתה
בֵּית לֶחֶם הַגְּלִילִית
מושב עובדים בשוליים הצפוניים של עמק יזרעאל, כ-6 ק"מ מזרחית לקריית טבעון, בתחום השיפוט של המועצה האזורית עמק יזרעאל. (ויקיפדיה)
מתוך: אנחנו שנינו מאותו הכפר
בֵּית נְכוֹת
(נטיות ר׳ בָּתֵּי נְכוֹת) מוזיאון; מקום שאוספים בו יצירות אמנות, או מוצרים, או עתיקות לשם הצגתם לקהל. (מילוג)
מתוך: מג'רבה לארץ ישראל
בֵּית שְׁעָרִים
בֵּית שְׁעָרִים הוא מושב במועצה האזורית עמק יזרעאל, ליד רמת ישי ומדרום מזרח לחיפה. המושב נוסד בשנת 1936 על ידי עולים מיוגוסלביה ומזרח אירופה.
מתוך: ילדות בשכונת בית שעריים
בֵּית-חָנָן
בֵּית-חָנָן הוא מושב במישור החוף הדרומי, בצד כביש 42 (המחבר בין ראשון-לציון ליבנה ואשדוד), כשני ק"מ ממערב לנס-ציונה. משתייך לתנועת המושבים ולמועצה אזורית גן-רוה. בתחום המושב נחשפה רצפת פסיפס עם כתובת ביוונית. ממערב למושב שמורת טבע בשטח של 35 דונמים ובה ריכוז של פרחי אירוס הארגמן.
מתוך: משפחת כהן במושב בית חנן
בֵּלָארוּס
בֵּלָארוּס (בבלארוסית וברוסית: ?????????, ברוסית גם: ???????????) היא מדינה ללא מוצא לים הגובלת ברוסיה ממזרח, באוקראינה מדרום, בפולין ממערב ובליטא ולטביה מצפון. הייתה שייכת לברית המועצות, ולאחר התפרקות ברית המועצות הפכה למדינה עצמאית. מאז 1996 קשורה בלארוס עם הפדרציה הרוסית בסדרת אמנות ליצירת ישות הקרויה האיחוד של רוסיה ובלארוס, כצעד לקראת איחוד אפשרי בין שתי המדינות.
מתוך: לנינגרד הייתה במצור ובהפגזות קשות
בֵּנְגָֿאזִי
בֵּנְגָֿאזִי היא העיר השנייה בגודלה בלוב והגדולה בחבל קירנאיקה שבמזרח המדינה. העיר יושבת על רצועת אדמה בין הים התיכון ובין שני מקווי מים עומדים, ובה שני חלקים: הרובע הערבי והרובע המודרני.
מתוך: בת בכורה – אמא קטנה